Porovnání účinnosti světelných zdrojů

 

Klasická žárovka je sice pořizovací cenou nejlevnějším zdrojem, ale to je také její jediná výhoda. Nevýhody převažují: žárovka přemění až 90% energie na teplo, proto je její nízká světelná účinnost využitelná jen tam, kde svítíme jen příležitostně, například v technických podlažích či sklepě. Běžná žárovka je citlivější na kolísání napětí v síti, což se projevuje nízkou životností.

Halogenová žárovka má jasnější světlo, než žárovka

klasická, energii však neušetří.


Klasické žárovky se vyznačují

nízkou účinností a krátkou životností

 

 

LED žárovka nám ukazuje nejnovější trend světelné techniky. Minimální spotřeba, vysoká životnost a neomezený počet sepnutí jsou hlavní argumenty k jejímu využití. Navíc zdravé a příjemné světlo snižující účinky oslnění a odstraňující oční napětí je investicí do našeho zdraví. LED žárovka spotřebuje asi desetinu elektrické energie oproti klasické žárovce. Její obvyklá životnost je 30000 hodin. Led žárovky mají rychlý start, neblikají, jsou ekologické, vyzařují velmi málo odpadního tepla a žádné UV nebo IR záření.

 

LED žárovky spotřebují 10x méně energie

a vydrží 30x déle než klasická žárovka

 

 

 

Šetřit a svítit můžeme současně

Cena elektřiny se ročně zvýšuje o 7,8%. Běžnou šedesátiwattovou žárovku můžeme nahradit LED žárovkou, s příkonem 6 wattů. U deseti žárovek, svítících 5h denně se sazbou 4,55 Kč/kWh, ušetříme za 10 let 61 187Kč!

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Další informace